Základní výzkum - zapojte se! Za objev finanční odměna!

  This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

  Toto je staré fórum, je určené jen pro čtení. Tímto odkazem se dostanete na nové fórum a tam si zaregistrujte nový účet.

  • Základní výzkum - zapojte se! Za objev finanční odměna!

   Zdravíčko,

   tohle vlákno vůbec nesouvisí s Ikariamem, ale chtěl bych Vám představit trošku jiný projekt, který (jak už napovídá clickbait) je zaměřen na vědecký výzkum.

   Projekt se jmenuje GIMPS, neboli Great Internet Mersenne Prime Search. Jak už anglicky zdatní uživatelé jistě uhodli, je to projekt zaměřen na hledání tzv. mersenových prvočísel.


   Hledání probíhá pomocí volně dostupného softvéru (tzv. freeware). Projekt běží už přes 20 let (od 1996) a jeho pomocí byli objeveny největší známé prvočísla na světě. Poslední nález, 7.1. 2016 - prvočíslo o velikosti přes 22 milionů cifer (když každou číslici zapíšete velikosti 1milimetru, ten papír s číslem bude mít přes 22km).


   Display Spoiler
   Mersenova prvočísla jsou čísla, která jsou vyjádřena ve tvaru 2 ^ p - 1 kde p je prvočíslo. Je to tedy 2 umocněné ( ^ ) na prvočíslo, to celé mínus jedna. Z matematického hlediska se nejedná o žádný vzorec, nýbrž o formulu se slušnou šancí na generaci prvočísel. Koukněte např. na prvních 10 exponentů.

   2 ^ 2 - 1 = 3 ---> je prvočíslem
   2 ^ 3 - 1 = 7 ---> je prvočíslem
   2 ^ 5 - 1 = 31 ---> je prvočíslem
   2 ^ 7 - 1 = 127 ---> je prvočíslem
   2 ^ 11 - 1 = 2047 ---> není prvočíslem
   2 ^ 13 - 1 = 8191 ---> je prvočíslem
   2 ^ 17 - 1 = 131 071 ---> je prvočíslem
   2 ^ 19 - 1 = 524 287 ---> je prvočíslem

   Největší současně známé prvočíslo je tedy 2 ^ 74 207 281 - 1


   Na co je to vůbec dobré?

   -prvočísla se využívají při kryptografií (na šifrování). Takže jestli někomu ukradnou na Ikariamu účet, je to proto, že se nezapojil do projektu GIMPS

   -jedná se o základní výzkum, nikoliv aplikovaný, protože největší známé mersenovo prvočíslo není schopen nijaký systém spracovat do šifry (zatím). Základní výzkum má nepředpokládatelný výsledek a prakticky všechny objevy v historií jsou objeveny základním výzkumem (ne, žárovka opravdu nevznikla evolučními inovacemi svíčky... vznikla proto, že se nějaký blázen hrál s vlákny, přičemž mu ostatní říkali "na co to sakra bude dobrý")

   -software, který se na to používá, je dobrý na zátěžové testy hardvéru, zda je všechno v pořádku (bylo pomocí softvéru odhaleno několik důležitých chyb, např. porucha na jedné řadě procesorů od společnosti Intel)


   Jak se můžeš zapojit?

   Je to snadné.

   1. Stáhneš si freeware dle instrukcí a pravidel na oficiální stránce mersenne.org/

   Display Spoiler

   Vybereš si druh operačního systému (buď x64, nebo x32 - zjistíš ve vlastnostech počítače)
   Stáneš si příslušný soubor .zip (zvládá to všechny verze Windowsu, dokonce Windows ME či Windows 96)
   Soubor .zip extrahuješ (pomocí vbudovaného softvéru, nebo volně dostupných nástrojů jako 7zip)
   Spustíš aplikaci Prime95 . exe (NENÍ NUTNÁ ŽÁDNÁ INSTALACE)


   2. Spustíš aplikaci Prime95 . exe (NENÍ NUTNÁ ŽÁDNÁ INSTALACE)


   3. Vyplníš informace (dle instrukcí v textovém souboru readme.txt, je rozbalen společně s aplikací), které program odešle na hlavní server

   Display Spoiler

   Nejdřív vyplníš informace o svém používatelském kontu (jestli nějaké máš) popř. názvu PC [JESTLI SE NECHCETE ZABÝVAT STATISTIKAMI A POD. , doporučuji se neregistrovat a můžete nechat okénko usera prázdné (což hodí název ANONYMOUS) nebo můžete udělat radost mně a dát užívatelské jméno (optional user ID) na "asejevu" . Není nutno zadávat žádné heslo a já nebudu mít kontrolu nad vaším PC, pouze budu vidět, jak právě pokračují výpočty na daném PC]

   Potom vyplníš informaci o tom, kolik hodin denně bude program běžet)

   Dále informaci o P - 1 factoringu - tam nastavíš, kolik paměti v (MB) jsi ochoten vyčlenit na výzkum (většinou tu pamět použije jen jednou-2x za měsíc, pokud ovšem děláte P - 1 factoring, což nedoporučuji)

   Dále nastavíš, kolik úkolů chceš dělat najednou (doporučuji 1 jádro = 1 "worker" - jeden úkol) a zvolíš typ úkolu, který budeš dělat (doporučuji nechat základní nastavení, tj. "Whatever makes the most sense", nebo-li co dává největší smysl)

   Program si sám zjistí informace* o procesoru, jeho frekvenci, ....   4. - Necháš program běžet a máš radost z toho, že pomáháš lidstvu

   Co je na tomhle systému tak geniální?


   - Program je zdarma a funguje na všech typech Windows.
   - Není nutná žádná instalace programu.
   - Program běží na nejmenší možné prioritě (to znamená, že nespomaluje ostatní programy - když na PC právě pracujete, spomalí se výpočty, nikoliv to, co právě děláte).
   - Úkoly jsou přidělovány automaticky, nemusíte se tedy o nic starat (počítač si stáhne další práci před odevzdáním výsledků jedné) a program není třeba nijak kontrolovat ani ovládat. Je zcela autonomní.
   - Při zadání úkolů systém bere ohled na parametre PC a podle toho zadá důležité/méně důležité úkoly. Proto je na tohle vhodný každý funkční počítač, klidně starší 10ti let.
   - Program nevyžaduje neustálé připojení k internetu. Denní nebo týdenní připojení je ideální, ale stačí i 1-2x za měsíc
   - Je možné zapojit víc PC na jednoho užívatele.
   - Program ukládá provedené výpočty do souborů každých 30min (lze nastavit na 10, nebo víc), takže při výpadku proudu se ztratí jen malá část práce
   - V případě objevení nového prvočísla je udělena FINANČNÍ ODMĚNA ve výšce max. až $150 000 (min. odměna je ale $3000).


   Proto nabízím Vám všem - Pokud se Vám tato myšlenka líbí, zapojte se do projektu. Každý jeden dobrovolník pomůže, i když máte jen starý PC.

   VAROVÁNÍ - tenhle projekt není vhoden pro netrpělivé osoby. Jeden výpočet může i na nejvýkonnějším PC zabrat klidně měsíc. Taky je nutno si dávat pozor na věci jako účet za elektřinu (může být zvýšen, jestli budete [jako např. já] nechávat PC pracovat na výpočtech přes noc)

   V případě, že by jste chtěli tyto výpočty provozovat například na firemním či školním PC, je třeba mít souhlas IT správce dané instituce (v případě, že by oni tomuhle nedůvěřovali nebo si chtěli něco ověřit/měli otázky, je vytvořen mail primenet@mersenne.org , kde samotní autoři projektu potvrdí, o co se jedná (už to takhle dělalo spoustu firem).

   Jinak máte-li nějaké dotazy/nápady/rady/ ... - neváhejte mě kontaktovat pomocí PM.


   * - celý projekt je zastřešen neziskovou organizací Mersenne Research, Inc (USA), takže se nebojte, že by prodávali Vaše data - je to neziskovka vlastněná lidmi, kteří naprogramovali softvér a celý systém přidělování úkolů.


   A na závěr, trochu interakce s divákmi:

   SOUTĚŽNÍ OTÁZKA:


   Tipnéte si, kolik počítačů je do GIMPS zapsáno pod vlastnictvím (správou) člověka jménem Curtis Cooper? (objevil největší v současnosti známé prvočíslo na světě). Soutěž končí 30.1. 8:00 a vyhrává nejbližší odhad.

   The post was edited 2 times, last by asejevu ().